StartUp Camp 2023

3c492b8f-1792-4501-b5ea-5155786f1396-1067x800-q75
Zveřejněno:
Upraveno:
novy-logolink-projekt-barevny

Mladé hlavy plné nápadů: Brněnský Startup Camp oživuje kreativitu dětí a jejich vztah k udržitelnosti

Kreativní projekty, které by mohly pomáhat lidem či zlepšit svět okolo nás vymýšleli mladí účastníci 3. ročníku brněnského Startup Campu. Týmy žáků z jihomoravských základních škol a nižších gymnázií se letos nejčastěji zaměřily na možnosti využití plastového odpadu. Porotu nejvíc zaujal projekt studentů EKO GYMNÁZIA BRNO, mobilní aplikace, která zábavnou formou hlídá stravování a pohyb dětí a mládeže.
Startup Camp se letos uskutečnil už potřetí, tentokrát v prostorách brněnského Impact Hubu. Zúčastnilo se ho deset šestičlenných týmů složených z žáků a studentů jihomoravských škol ve věku 9-14 let. Soutěžilo se ve dvou kategoriích (9-11 a 12-14 let).
Z organizačních důvodů omezujeme kapacitu pouze na 10 týmů. Školy nijak dopředu nevybíráme, zúčastní se prvních deset přihlášených. Letos byl zájem tak velký, že jsme měli naplněno prakticky den po odeslání pozvánky,“ říká Sylvie Schmiedová, předsedkyně správní rady EKO GYMNÁZIA BRNO, které soutěž organizuje.

Týmy měly za úkol během dvou hodin vymyslet inovativní projekt a připravit také jeho prezentaci před odbornou porotou. Projekty by měly být reálně uskutečnitelné a cílit na zlepšení světa kolem nás z hlediska udržitelnosti a společenské odpovědnosti. Každý tým měl k ruce mentora, kterého si před začátkem soutěže vylosoval. Letošními mentory byli převážně členové vítězného týmu loňského ročníku brněnského Startup Campu a zároveň vítězové celorepublikové inovativní soutěže iKid, studenti EKO GYMNÁZIA BRNO.
Děti jsou nesmírně kreativní a odvážné, a proto jsou schopné přijít s velmi originálními nápady. V minulých ročnících zvítězily například srovnávač zájmových kroužků nebo projekt I-Psych na podporu psychického zdraví mladých lidí. Právě jeho autoři dnes pomáhají svým mladším spolužákům správně formulovat a prezentovat jejich inovativní nápady,“ upřesňuje Sylvie Schmiedová.
Odborné porotě složené z významných brněnských podnikatelů, investorů či odborníků zabývajících se podporou startupů předsedal David Kovalský, investor, podnikatel a startupový mentor.
Velmi mě těší, že nápady, se kterými týmy přicházejí mají vždycky velký společenský dopad, ale zároveň se tvůrci snaží přemýšlet, jak projekty monetizovat, aby byly životaschopné,“ uvádí David Kovalský.

V mladší věkové kategorii zvítězil projekt tišnovské ZŠ ZaHRAda. Tým představil model lodi, která by byla uzpůsobena ke sběru plastového odpadu a ropných skvrn v oceánu. Porota zde ocenila především vizionářskou myšlenku, model, který žáci na místě vyrobili, a také propojení s dalšími prezentovanými projekty, které řešily využití plastového odpadu.
Vítězem starší kategorie se stal projekt EKO GYMNÁZIA BRNO s názvem FaF. Studenti představili návrh mobilní aplikace, která by zábavnou formou pomáhala dětem a mládeži s hlídáním energetického příjmu a nabízela vhodné formy pohybu.
Cenu diváků získal projekt žáků ZŠ Horácké náměstí s názvem SEE YA! zaměřený na propojování mladých lidí se stejnými zájmy.

Dokážu si představit, že tak třetina projektů by klidně mohla uspět a realizovat se v současném světě. V byznyse je úplně normální, že 90 nebo 95 % prototypů se nakonec nerealizuje a začne se pracovat na nových. Takže největší přínos akce vidím v tom, že si děti můžou v komfortním prostředí vyzkoušet něco vytvořit, něco se u toho naučit a pouštět se do dalších projektů obohaceni o nové znalosti,“ doplňuje David Kovalský.
Na naší škole se snažíme u studentů rozvíjet podnikavé kompetence jako kreativita, aktivita, spolupráce, prezentační dovednosti, proto je pro nás nejdůležitější umožnit dětem, aby zažily tvůrčí atmosféru mezi dalšími kreativními lidmi a v prostředí, kde se inovativní myšlenky a nové startupy skutečně rodí,“ uzavírá Sylvie Schmiedová.

Zúčastněné týmy:
ZŠ Gajdošova Brno; ScioŠkola Brno; Five Star Montessori Brno; ZŠ ZaHRAda Tišnov; ZŠ Labská Brno; ZŠ Horácké náměstí Brno; Ježek Bez Klece Brno; EKO Gymnázium Brno; ZŠ Šlapanice; ZŠ Židlochovice

👏 Děkujeme Impact Hub Brno za perfektní zázemí a inspirativní prostory
👏Děkujeme mentorům za pomoc a podporu týmů: Petra Plachá (Prezentiáda, Student Cyber Games), Markéta Dobiášová (EKO G, Vlastním směrem), Kateřina Odvárková (Střední ScioŠkola Brno, absolvenkta iKid), Karolína Prušková (EKO G, Vítězka iKid 2022), Michaela Hamanová (EKO G, Vítězka iKid 2022), Martin Kubisa (ScholarTech), Jan Zelený (Red Hat), Adam Suchý (EKO G, Vítěz iKid 2022), Martin Čábel (EKO G, Vítěz iKid 2022),
Karel Novák (EKO G, Vítěz iKid 2022)
👏Děkujeme skvělým porotcům:

  • David Kovalsky
  • Anca Vanickova (KPMG Česká republika)
  • Lukáš Konečný (Y Soft Corporation)
  • Radek Schmied (IMAP Redbaenk, Under Ground Food)
  • Roman Hájek Jr. (absolvent iKid, AKADEMIA gymnázium)
    👏 Děkujeme sponzorům za dary pro vítěze: Y Soft Corporation, KPMG Česká republika, Red Hat, Průša Lab, Honeywell, IMAP Redbaenk, Under Groun Food

Děkujeme všem za pomoc a podporu ❤️ Jste skvělí ❤️